DOM STRAŻAKA:
Na pierwszym zebraniu po II wojnie światowej tj. 5 VIII 1944 roku podjęto uchwałę budowy nowej strażnicy, gdyż dotychczasowa okazała się niewystarczająca. Najwyższe funkcje w OSP pełnili wówczas: Mieczysław Sierżęga- Naczelnik, Bronisław Stępień-Sekretarz, Józef Wisz- Skarbnik, a Gospodarzem był Ignacy Guzek, którego w późniejszym czasie zastąpił Piotr Kogut. Nie dokonano wyboru na stanowisko Prezesa.
W 1954 roku opracowano i zatwierdzono dokumentację techniczną a Gromadzka Rada Narodowa przekazała plac pod budowę o powierzchni 14 arów. Mieszkańcy Palikówki wykonali fundamenty pod nową remizę jak również pracowali przy zwózce cegły i kruszywa używając swoich furmanek. Bardzo trudne w tamtym okresie było poszukiwanie materiałów budowlanych, gdyż wszystkie podlegały tzw. „przydziałowi”. Dzięki uporowi Piotra Koguta możliwe było pozyskanie funduszy na budowę remizy z Powiatowej Radzie Narodowej jak również z Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnych.
Z braku środków finansowych najpierw wykończono tylko parter budynku i w dniu 21 X 1956 roku odbyło się uroczyste otwarcie Domu Strażaka w Palikówce. Druga kondygnacja budynku została wykończona w późniejszym terminie a sfinansowała ją Komenda Wojewódzka Straży Pożarnych i utworzyła tam Wojewódzki Ośrodek Szkolenia Pożarniczego. Wyrazy uznania i szacunku należą się wszystkim mieszkańcom wsi Palikówka za ofiarną pracę przy wznoszeniu tego monumentalnego budynku.
Za prezesury Józefa Guni w Domu Strażaka wykonano wiele robót modernizacyjnych iwykończeniowych. Wymieniono podłogę na „dużej sali”, a także zmieniono pokrycie dachu, w miejsce dachówki położono blachę, remontując przy tym więźbę dachową.
W 1983 roku podjęto decyzję o rozbudowie istniejącego Domu Strażaka. Planowano dobudować dwa boksy garażowe, aby dotychczasowy garaż adaptować na salę jadalną. Rozbudowę rozpoczęto w 1985 roku. Był to wielki wkład społeczny strażaków, którzy rozburzyli kabinę kinową i uporządkowali plac budowy.
W latach 1985-88 wykonano fundamenty, ściany, więźbę dachową i pokrycie dachu blachą. Wewnątrz budynku zrobiono instalację elektryczną, zamontowano stolarkę okienną i drzwiową, a także tynki wewnętrzne pomieszczeń. W dolnej części garażowo-warsztatowej wykonano posadzki i pomalowano ściany. Wykonanie tak wielkiego zakresu robót w tak krótkim czasie było możliwe dzięki ofiarnej pracy ówczesnego Prezesa OSP - Stanisława Kuźniara i Komitetu Rozbudowy Domu Strażaka.
Po zmianie Zarządu w 1988 roku przystąpiono do dalszych prac remontowo-wykończeniowych. W starej części budynku na salach wykonano wylewki i ułożono parkiet, urządzono kuchnię, WC, pomieszczenie na chłodnie. Ściany w hallu i na salach obłożono boazerią. Wykończono także pomieszczenia nad garażami układając glazurę. Jedną z sal wyłożono parkietem i urządzono „Salę Pamięci”, gdzie przechowywane są sztandary, dyplomy i zdobyte puchary; w innym pomieszczeniu urządzono siłownię dla młodzieży.
Dzięki staraniom radnych naszej wsi w latach 1994-98 tj. panu Antoniemu Kopciowi i panu Jerzemu Bojdzie (prezesowi OSP od 1988 r) wykonano elewację budynku i pomalowano dach.
W późniejszym czasie wyasfaltowano wjazdy do garaży a wejście do budynku wyłożono kostką brukową oraz wymieniono stolarkę okienną